Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji. Više o kolačićima i načinu kako ih koristimo te načinu kako ih onemogućiti pročitajte ovdje.
FAQ
Cilj nacionalne kampanje koja prati Garanciju za mlade je u pozivanju osoba u NEET statusu da se na vrijeme prijave u HZZ i na taj način informiraju o svojim opcijama, pronađu najbolje rješenje – nastave s obrazovanjem ili se zaposle. Prvi korak je svakako prijava u HZZ gdje će biti evidentirani kao nezaposlena osoba.
U HZZ se osobe mogu prijaviti kada uđu u NEET status (završe/prekinu obrazovanje ili daju/dobiju otkaz), ali i za vrijeme obrazovanja te dok su još uvijek zaposleni. Ako se prijave za vrijeme dok se nalaze u NEET statusu, HZZ će im osim podrške prilikom traženja posla, pružiti i mogućnost korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja u sklopu Garancije za mlade.
Ako se prijave dok se još uvijek obrazuju ili su u radnom odnosu, HZZ ih upisuje medu “ostale tražitelje zaposlenja” te im ovisno o statusu nudi različitu podršku, a može ih preusmjeriti i prema CISOK centru.
Ako osobe koje se prijavljuju uskoro planiraju prekinuti radni odnos, HZZ ih također upisuje u “ostale tražitelje zaposlenja” i pruža im informacije o pravima, novim potencijalnim opcijama u skladu s mjerama, ali i o pravu na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti.
CISOK centri su ključni za privlačenje i aktivaciju neaktivnih mladih u NEET statusu. Da bi koristio usluge ovog centra ne moraš biti prijavljen na HZZ, a centrima možeš dobiti informacije i podršku vezanu uz tvoj daljnji put prema obrazovanju ili zaposlenju.
U CISOK centrima možeš koristiti računala za pretraživanje informacija vezanih uz karijeru, obrazovanje ili posao, kao i usluge koje se kreiraju da bi ti olakšali uključivanje u obrazovanje ili na tržište rada.
Učenike i studente HZZ usmjerava prema CISOK centru gdje mogu saznati što se od njih očekuje u pojedinom zanimanju, ali i kako se najbolje predstaviti za posao.
Republika Hrvatska provodi brojne mjere zahvaljujući kojima mlade osobe mogu biti zanimljiviji i prihvatljiviji kandidat za poslodavca i one koje mladima omogućuju veće godišnje prihode, zbog povrata uplaćenog poreza.
Dostupne mjere:
- Mjere aktivne politike zapošljavanja kojima HZZ osigurava financijsku potporu poslodavcima za zapošljavanje mladih, a njima potporu za samozapošljavanje. Za korištenje ovih mjera potrebno je biti u NEET statusu te biti prijavljen u evidenciji HZZ-a.
- Fiskalne olakšice kojima se poslodavac oslobađa obračuna i plaćanja doprinosa na placu mladih, time je ukupan iznos plaće mladih za poslodavca manji od plaća starijih (tj. iskusnijih) zaposlenika. Olakšice se odnose na svaku mladu osobu koja se zapošljava prvi puta ili se zapošljava ugovorom na neodređeno vrijeme.
- Porezno rasterećenje za mlade, zahvaljujući kojem se jednom godišnje vraća 100 % (ako zaposlena osoba ima između 15 i 25 godina)ili 50 % (ako zaposlena osoba ima između 26 i 30 godina) uplaćenog iznosa godišnjeg poreza na dohodak koji je poslodavac uplatio na placu.
U Hrvatskoj se osoba maže zaposliti već s 15 godina, ako je završila osnovnoškolsko obrazovanje. Međutim dok ne napuni 18 godina, potrebna joj je posebna dozvola (ovlaštenje) zakonskog zastupnika. S 18 godina stječe se puna poslovna sposobnost.
Odnos između zaposlenika i poslodavca važno je definirati kao partnerski odnos. Poželjna je otvorena komunikacija i pregovaranje oko boljih uvjeta rada.
Detaljna prava i obaveze vezane za rad mogu se pronaći u jednostavnoj, razumljivoj i prilagođenoj brošuri Mali vodič za veliku borbu, koju je posebno za mlade pripremio Savez samostalnih sindikata Hrvatske u suradnji s Mrežom mladih Hrvatske.
Da bi se općenito poboljšali uvjeti zapošljavanja, važno je mlade informirati o koracima koje mogu i trebaju poduzeti ako se nadu u situaciji u kojoj se krše njihova radna prava. Tzv.
Zahtjev za zaštitu prava dostavlja se pisanim putem poslodavcu, na koji poslodavac mora odgovoriti unutar 15 dana. Ako odgovori nepovoljno ili neodgovorni na njega, osoba ima pravo podnijeti tužbu nadležnom sudu unutar novih 15 dana. Također, prilikom kršenja radnih prava, osoba se maze obratiti i Državnom inspektoratu.
U okviru mjera aktivne politike zapošljavanja postoje i mjere za obrazovanje. Da bi ih pojedinac mogao iskoristiti, mora biti u NEET statusu i/ili prijavljen u evidenciju HZZ-a. Popis raspoloživih obrazovnih programa prema županijama dostupan je na stranici HZZ-a, a s više informacija raspolaže se u područnim uredima HZZ-a.
Vaučeri su inovativan model obrazovanja zaposlenih i nezaposlenih osoba. Vaučer predstavlja financijski instrument dodjele javnih sredstava za obrazovanje odraslih, gdje korisnik sam bira obrazovni program i pružatelja obrazovanja, dok se trošak programa obrazovanja u iznosu odobrenog vaučera isplaćuje izravno odabranom pružatelju usluge obrazovanja.
U slučaju da je trošak programa obrazovanja veći od iznosa vaučera, postoji mogućnost da se razlika u visini iznosa podmiri od strane korisnika ili poslodavca. Točan iznos vaučera određuje se ovisno o obrazovnom sektoru ili podsektoru kojem pripada program, ukupnom radnom opterećenju za stjecanje kvalifikacije te satnici programa, pri čemu se u obzir uzima broj sati u vođenom procesu učenja i poučavanja, broj sati provedenih na radu te broj sati provedenih u samostalnim aktivnostima.
Program obrazovanja za nezaposlenu osobu može trajati do 6 mjeseci, a za zaposlenu do 10 mjeseci (zbog mogućnosti usklađivanja provedbe programa s radnim obvezama polaznika).
Ako se osoba u NEET statusu želi vratiti u osnovnoškolsko ili srednjoškolsko obrazovanje te se osposobiti za neko jednostavno zanimanje, detaljnije informacije može dobiti u ustanovama za obrazovanje. Osnovno obrazovanje odraslih provodi se po Nastavnom planu i programu za osnovno obrazovanje odraslih (NN, broj 136/2003.) u za to predviđenim ustanovama.
Ustanove koje provode programe osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja i programi koje provode navedeni su u Andragoškom zajedničkom upisniku podataka.
Aplikacija ŠeR – Školski e-Rudnik Ministarstva znanosti i obrazovanja pruža pristup podacima o srednjim strukovnim školama, programima obrazovanja koje izvode te raznim korisnim statističkim podacima, više na OVOJ poveznici.
Osobe koje žele nastaviti srednjoškolsko obrazovanje ili se prekvalificirati za jedno od 61 zanimanja iz sustava vezanih obrta radi sklapanja Ugovora o naukovanju s obrtom ili pravnom osobom, informaciju o slobodnim mjestima za praktičnu nastavu kod poslodavaca, mogu pronaći na mrežnim stranicama Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, na OVOJ poveznici.
Obrazovni programi kreiraju se uz pomoć predstavnika poslodavaca koji su članovi Vijeća za strukovno obrazovanje.
Zadaća tog vijeća je usklađivanje rada u području strukovnog obrazovanja, kao i predlaganje izmjena ili dopuna postojećih programa te brojne druge mjere i aktivnosti koje prate unaprjeđenje strukovnog obrazovanja. Uz predstavnike poslodavaca postoje i sektorska vijeća koja iskazuju potrebe tržišta rada, analiziraju postojeće i potrebne kompetencije unutar sektora/podsektora, promiču sektor i mogućnosti zapošljavanja unutar njega.
Ovo je važno razumjeti da bi se naglasila važnost konstantnog praćenja tržišta te shodno tome uočila potražnja za određenim strukama ili kompetencijama uz koje će pronalazak posla u budućnosti biti puno lakši.
Opcije za studiranje mogu se pronaći među visokim učilištima kao što su sveučilište, fakultet i umjetnička akademija u njegovom sastavu, veleučilište i visoka škola.
Sveučilište, fakultet i umjetnička akademija izvode sveučilišne studije, a mogu izvoditi i stručne studije, a veleučilište i visoka škola izvode stručne studije. Visoka učilišta mogu biti javna (osniva ih Republika Hrvatska) i privatna.
KONTAKT PODACI
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
- 01/ 61 06 311
- gzm@mrosp.hr
- Ulica grada Vukovara 78, 10000 Zagreb
Poštovani, za sve upite, podršku ili povratne informacije molimo Vas koristite obrazac u nastavku.